G7 ölkələri Rusiya qazının pulunu rublla ödəməyi rədd etdilər
Berlin bildirib ki, nə Almaniya, nə də digər G7 ölkələri Rusiyadan nəql olunan qazın pulunu rublla ödəməyə razı olmayacaqlar. Onlar müqavilələrin Rusiya valyutasına keçirilməsini "şərtlərin pozulması" adlandırıblar.G7 ölkələri (Almaniya, ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa, İtaliya, Yaponiya və Kanada) Rusiya qazının tədarükünün rublla ödənilməsi tələbini qəbuledilməz hesab edir.
Marja xəbər verir ki, bunu "Süddeutsche Zeitung" nəşrinə istinadən Almaniyanın vitse-kansleri və iqtisadiyyat naziri Robert Habek deyib.
“G7-nin nazirləri razılaşdılar ki, ödənişlərin rublla aparılması tələbi mövcud razılaşmaların pozulması hesab olunur. Ödənişlərin rublla aparılması qəbuledilməzdir”, - deyə Khabek G7 iqtisadiyyat nazirlərinin onlayn iclasının yekununda bildirib.
Vitse-kansler deyib ki, dünyanın ən böyük iqtisadiyyatları Rusiyanın müqavilələrin rubla köçürülməsi təklifi ilə razılaşmayıb və “şirkətləri Rusiya prezidentinin tələblərinə əməl etməməyə çağırıb”.
Eyni zamanda Almaniya kansleri Olaf Şolz bildirib ki, Almaniya bu il Rusiyadan enerji idxalından asılılığını əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa çalışacaq. Onun sözlərinə görə, il ərzində Rusiya nefti və kömüründən asılılığın aradan qaldırılması planlaşdırılır. Scholz əmindir ki, Rusiyadan enerji idxalının azalması sürətlə baş verəcək.
Almaniya liderlərinin bəyanatlarını şərh edən Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib ki, xarici dövlətlər qaz tədarükünün pulunu rublla ödəməkdən imtina edəcəyi təqdirdə Moskva xeyriyyəçiliklə məşğul olmaq niyyətində deyil.
“Bizim qazı pulsuz verməyəcəyimiz aydındır. Bunu tam əminliklə demək olar”, - Peskov bildirib.