Yuan misli görünməmiş kapital axını fonunda təzyiq altındadır
Çin yuanı Rusiyanın Ukraynada "xüsusi hərbi əməliyyatının" başlamasından sonra Çindən kapitalın misli görünməmiş axını səbəbindən təzyiqə məruz qalıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə şənbə günü "South China Morning Post" məlumat yayıb.
Qəzet Beynəlxalq Maliyyə İnstitutu (IIF) hesabatından bir hissə dərc edib: "Çindən kapital axını, miqyası və intensivliyi baxımından görünməmiş bir hadisədir". Eyni zamanda, digər inkişaf etməkdə olan bazarlarda oxşar hadisə müşahidə edilmir.
Analitiklər, yuanla ifadə olunan aktivlərdə vəsaitlərin xaricə axınının qarşıdakı həftələrdə qeyri-sabit qalacağını gözləyirlər. Qəzetin yazdığına görə, bu, Çin Xalq Bankının (mərkəzi bank), inflyasiya ilə mübarizə üçün ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin baza faiz dərəcəsinin növbəti dəfə artırılmasının inkişaf etməkdə olan ölkələrdən vəsait axınını artıra biləcəyi ilə bağlı proqnozlar fonunda milli valyutanı necə idarə edəcəyi ilə bağlı narahatlıq yaradır.
Çinin Mərkəzi Depozit və Klirinq Xidmətinin məlumatına görə, fevral ayında xarici investorların Çin ofşor istiqrazlarına investisiyaları 67 milyard yuan (10,5 milyard dollar) azalıb. "Macquarie Capital" investisiya bankının fikrincə, "Çox güman ki, bu axın mart ayında güclənəcək".
Həmçinin, bu ayın ilk üç həftəsində Honq-Konq birjası ilə Çin fond bazarından 59 milyard yuan (9,27 milyard dollar) həcmində kapital axını baş verib.
Eyni zamanda, investorların Çinin özünü idarə edən ada ilə birləşməsi probleminin həlli üçün hərbi ssenarinin mümkün perspektivləri ilə bağlı narahatlığı fonunda Tayvan fond bazarından vəsait axını qeydə alınıb. "South China Morning Post"un məlumatına görə, xarici investorlar Ukrayna hadisələrinin başlanmasından bəri ilk dörd həftə ərzində Taypey birjasında 15,7 milyard dollar dəyərində səhm satıblar.