Bayden: Putin hərbi cinayətkardır
ABŞ prezidenti Co Bayden Rusiya prezidenti Vladimir Putinə: “O, hərbi cinayətkardır”.Bayden Ağ Evdə qadınlara qarşı zorakılıqla bağlı imzaladığı fərmanla bağlı çıxışından sonra jurnalistin sualını cavablandırıb.
O, bütün gördüklərimizdən sonra Putini hərbi cinayətkar adlandırmağa hazırsınızmı? sualına "Xeyr" cavabını verib və otaqdan çıxıb.
Lakin sonradan zala qayıdan Bayden Putinə “O, hərbi cinayətkardır” deyib.
Digər tərəfdən Ağ Ev sözçüsü Cen Psaki, Baydenin açıqlamaları ilə əlaqədar olaraq, "Bayden ürəyində olanlardan və televiziyada gördüklərimizdən danışırdı. Xarici bir ölkəni işğal edərkən qəddar bir diktatorun barbar hərəkətlərini görürük. Bizim Dövlət Departamentində bununla bağlı hüquqi proses var və hadisələr baş verdikdə sizə məlumat verəcəyik”, - deyib.
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov ABŞ prezidenti Co Baydenin Rusiya prezidenti Vladimir Putini “müharibə cinayətkarı” kimi xarakterizə etməsinə münasibət bildirib.
Peskov jurnalistlərə verdiyi açıqlamada ABŞ-ın bombaları nəticəsində dünyada yüz minlərlə insanın həlak olduğunu qeyd edərək, "ABŞ prezidenti Baydenin bu cür açıqlamalarını qəbuledilməz və bağışlanmaz hesab edirik" deyib.