"Putin və Zelenskinin görüşünə heç bir əngəl yoxdur"
Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu və Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov birgə mətbuat konfransı keçiriblər.
Marja mətbuat konfransından mühüm məqamları təqdim edir.
Rusiya Türkiyə ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması kursunu alqışlayır, - Lavrov deyib.
Türkiyənin xarici işlər naziri bildirib ki, Ankara Belarus platformasında Rusiya-Ukrayna danışıqlarını dəstəkləyir.
Ankara Türkiyə vətəndaşlarının Ukraynadan təxliyyəsi ilə bağlı köməyə görə Rusiya tərəfinə minnətdardır, - Çavuşoğlu bildirib.
Türkiyə humanitar problemləri həll etmək üçün Ukraynada tezliklə atəşkəs əldə etməyə çağırır.
Lavrov türkiyəli həmkarı ilə Putin və Zelenski arasında görüş ehtimalını müzakirə etmədiyini deyib.
Sergey Lavrov: "Putin və Zelenskinin görüşünə heç bir əngəl yoxdur"
Türkiyə xarici işlər naziri bildirib ki, Putin və Zelenski arasında görüşə ev sahibliyi etməyə hazırdır.
Lavrov bildirib ki, Rusiya Ukrayna tərəfi ilə yalnız problemlərin həllində konkret nəticələrə gətirib çıxaracaq görüşlər üzrə danışıqlar aparacaq.
Moskva Rusiya Federasiyası, Ukrayna və Türkiyə XİN rəhbərləri arasında üçtərəfli formatda ünsiyyəti davam etdirməyə hazırdır, Lavrov bildirib.
Türkiyənin xarici işlər naziri bildirib ki, daha 200-ə yaxın Türkiyə vətəndaşı Ukraynanın müxtəlif şəhərlərindədir, 15 mindən çoxu təxliyə edilib.
Lavrov qeyd edib ki, Rusiya və Türkiyə tez-tez görüşməli və beynəlxalq məsələlərlə bağlı qeydləri müqayisə etməlidir.
Ankara Ukraynadakı vəziyyətə konstruktiv yanaşmaya sadiqdir və Rusiya Federasiyasına qarşı sanksiyalara qoşulmayıb, - Lavrov bildirib.