Rusiya üçün kritik gün - Fitch də xəbərdarlıq etdi
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi Fitch xəbərdarlıq edib ki, Rusiya rublla dollar kuponu ödənişləri etsə, defolt hesab olunacaq.Ukraynaya qarşı işğal əməliyyatından sonra sanksiyalarla üzləşən Rusiya, vaxtı çatan istiqraz ödənişləri ilə bağlı da ciddi risklə üzləşib.
Marja xəbər verir ki, “Fitch Ratings” kredit reytinq agentliyinin məlumatına görə, ödəniş rublla aparılarsa, Rusiya defolt hesab olunacaq.
Bu gün Rusiya istiqrazlar üzrə 117 milyon dollar kupon ödənişi həyata keçirməlidir. Sözügedən ödəniş müharibədən sonra çökmüş istiqrazları saxlayan investorlar üçün çox vacibdir. Bu, Rusiyanın dost olmayan ölkələrə istiqraz ödənişlərini rublla edəcəyini elan etdikdən sonra ilk istiqraz ödənişi olacaq.
Ölkə 1998-ci ildən bəri yerli valyuta istiqrazları üzrə defoltla üzləşməyib. Xarici valyuta ödənişlərinə gəlincə, Rusiya, 1918-ci il Bolşevik İnqilabından sonra heç vaxt defolt olmamışdır.