Putin xəbərdarlıq etdi - "Problem yaradılsa qiymətlər daha da artacaq"
"Əgər problem yaradılsa gübrə qiymətləri daha da artacaq, ərzaq məhsulları bahalaşcaq"Rusiya prezidenti Vladimir Putin bildirib ki, Rusiya gübrələrinin tədarükünə mane olmaq dünyada ciddi nəticələrə səbəb olacaq, eyni şey neft, qaz və metallara da aiddir.
"Gübrə təchizatına maneə törədilsə, dünya bazarının bu seqmenti və ümumilikdə ərzaq məhsulları üçün ciddi nəticələrə səbəb olacaq”, - Marja xəbər verir ki, Putin cümə axşamı hökumət üzvləri ilə görüşündə bildirib.
"Rusiya və Belarus dünya bazarlarına ən böyük mineral gübrə tədarükçülərindən biridir. Əgər biz bu işin maliyyələşdirilməsində, sığortasında, logistikaında, mallarımızın çatdırılmasında problemin yaradılması davam edərsə, bu zaman onsuz da yükək olan qiymətlər daha da artacaq”, - deyə dövlət başçısı xəbərdarlıq edib.
"Gübrə çox vacib sahədir. Dünyada son dərəcə kəskin vəziyyət yaranır", - Putin bildirib.
"Rusiya Federasiyasının dost ölkələrlə onların mineral gübrəyə olan tələbatını ödəmək üçün müqavilələri var və onlar yerinə yetirilməlidir", deyə prezident əlavə edib.