ZTE-nin xalis mənfəəti 1 milyard dolları keçib
Şirkət qeyd edib ki, mənfəətin artması telekommunikasiya sənayesinin sürətli inkişafı ilə bağlıdırDünyanın ən böyük telekommunikasiya avadanlığı və şəbəkə cihazları istehsalçılarından biri olan Çinin ZTE şirkəti ötən il 1 milyard dollardan çox gəlir əldə edib.
“2021-ci ildə şirkətlər qrupunun xalis mənfəəti illik 59,9% artaraq 6,81 milyard yuan (1,08 milyard dollar) təşkil edib”, - şirkətin hesabatında deyilir.
ZTE qeyd edib ki, ötən il beşinci nəsil (5G) şəbəkələri də daxil olmaqla,Çin telekommunikasiya sənayesi sürətli inkişaf yolu keçib. İlin sonuna qədər Çində ümumilikdə 1,425 milyon 5G baza stansiyası istifadəyə verilib. “Hazırda bu şəbəkələr bütün şəhərlərin 98%-dən çoxunu və kənd yaşayış məntəqələrinin 80%-ni əhatə edir”, - deyə hesabatda bildirilir.
Hesabata görə, 2021-ci ildə ölkənin daxili bazarına 5G dəstəkli 266 milyon smartfon daxil olub ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 63,6% çoxdur.
1985-ci ildə qurulan ZTE-nin baş ofisi Cənubi Çinin Şençjen şəhərində yerləşir. Onun ABŞ, İsveç və bir sıra digər ölkələrdə öz tədqiqat mərkəzləri və bütün dünyada 73 000-dən çox işçisi var. adam. Korporasiya patent müraciətlərinin sayına görə dünya liderlərinin beşliyindədir.