"Belarus zəifləyəcək, makroiqtisadi göstəriciləri pisləşəcək"
"Fitch" Belarusun uzunmüddətli kredit reytinqini “CCC” səviyyəsinə endirib. Agentlik hesab edir ki, yeni sanksiyalar və Rusiyanın Ukraynadakı hərbi əməliyyatında Belarusun rolu ilə bağlı əlavə tədbirlərin görülməsi ehtimalı ölkənin makromaliyyə sabitliyinə ciddi təhlükə yaradır."Fitch Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi Belarusun uzunmüddətli xarici valyutada defolt reytinqini "B"dən "CCC"-ə endirib.
Marjanın məlumatına görə, Agentlik hesab edir ki, yeni sanksiyalar və Rusiyanın Ukraynadakı hərbi əməliyyatında Belarusun rolu ilə bağlı əlavə tədbirlərin görülməsi ehtimalı, Rusiya Federasiyası ilə sıx iqtisadi və maliyyə əlaqələri ölkənin makromaliyyə sabitliyinə əhəmiyyətli təhlükələr yaradır və xarici öhdəliklərini yerinə yetirmək qabiliyyətinə dair qeyri-müəyyənlik səviyyəsini artırır.
"Fitch" həmçinin hesab edir ki, artıq mövcud məhdudiyyətlərlə əlaqədar Belarusun həm xarici, həm də dövlət maliyyəsi zəifləyəcək, makroiqtisadi göstəricilər pisləşəcək. Bundan əlavə, geosiyasi risklər hələ də yüksəkdir.