KPMG Rusiya və Belarusdakı filiallarını bağlayır
KPMG audit şirkəti Ukrayna ətrafında baş verən hadisələrlə əlaqədar Rusiya və Belarusdakı filiallarının fəaliyyətini dayandırır.
Marja xəbər verir ki, şirkət bu barədə bazar günü Twitter-də məlumat yayıb.
KPMG bəyan edib ki, digər qlobal şirkətlərlə yanaşı, o, Rusiyanın Ukraynada davam edən hərbi əməliyyatına cavab verməyə borcludur. “Nəticədə bizim Rusiya və Belarus filiallarımız KPMG şəbəkəsini tərk edəcək”, - deyə şirkətin açıqlamasında bildirilir.
“KPMG-də Rusiya və Belarusda 4500-dən çox işçi çalışır və onlarla iş münasibətimizə son qoymaq inanılmaz dərəcədə çətindir”, – şirkətdən bildiriblər.
KPMG "bu qərardan təsirlənən keçmiş həmkarlarına müvəqqəti dəstək vermək üçün mümkün olan hər şeyi edəcəyini" qeyd edib.
KPMG Deloitte, Ernst & Young və PwC ilə birlikdə qlobal dörd böyük audit şirkətindən biridir.
Fevralın 24-də Rusiya prezidenti Vladimir Putin qondarma Donbass respublikalarının rəhbərlərinin kömək üçün müraciətinə cavab olaraq xüsusi hərbi əməliyyat elan edib. O vurğulayıb ki, Moskvanın planlarına Ukrayna ərazilərinin işğalı daxil deyil, məqsəd ölkənin demilitarizasiyası və deazifikasiyasıdır. Bundan sonra ABŞ, Avropa İttifaqı, Böyük Britaniya, eləcə də bir sıra digər dövlətlər Rusiyanın fiziki və hüquqi şəxslərinə qarşı sanksiyalar tətbiq etdiklərini bəyan ediblər. Microsoft, IKEA, H&M və Siemens də daxil olmaqla bir çox iri şirkətlər Rusiyadakı fəaliyyətlərini məhdudlaşdırdıqlarını bildiriblər.