Neftin qiymətində 2012-ci ilin martından bəri bir ilk - KƏSKİN BAHALAŞDI
Brent markalı neftin qiyməti 2012-ci ilin martından bəri ilk dəfə bir barel üçün 128 dolları ötüb. Gecə Brent nefti 17,8% bahalaşma ilə 139 dolları da test edib.Bakı vaxtı ilə saat 03:02-də Brent markalı neftin bir barelinin qiyməti 17,8% bahalaşaraq 139 dolları görüb. Sonra qiymət bir qədər geriləyib.
Marja xəbər verir ki, Bakı vaxtı ilə saat 06:07-də ICE London birjasında Brent markalı neftin 2022-ci ilin may ayında çatdırılma şərti ilə fyuçerslərinin qiyməti 9,03% arımla 128,78 dollar təşkil edib. Brent neftinin qiyməti sonuncu dəfə 2012-ci ilin martında 128 dollar/barel həddini keçib.
WTI markalı neftin fyuçerslərinin qiyməti 8,73% artaraq bir barelə görə 125,78 dollar olub.
Bahalaşma ABŞ dövlət katibi Antoni Blinkenin Avropalı müttəfiqləri ilə Rusiyadan neft idxalını dayandırmağı müzakirə etdiklərini bildirməsindən sonra baş verib.
Rusiyaya neft embarqosu planları
ABŞ dövlət katibi Antoni Blinken avropalı müttəfiqləri ilə Rusiyadan neft idxalını dayandırmağı müzakirə etdiklərini açıqlayıb.
Amerikanın NBC kanalında çıxış edən Blinken qiymətlərin artdığı günlərdə Rusiyadan neft idxalına qadağa qoyulmasını müzakirə etdiklərini bildirib.
"Biz avropalı tərəfdaşlarımızla Rusiyanın neft satışının qadağan edilməsini fəal şəkildə müzakirə edirik. Lakin biz qlobal neft tədarükünün sabit saxlanılması məsələsini də müzakirə edirik", - Blinken bildirib.