Avropada qazın qiyməti yenidən 1900 dollara yaxınlaşıb
Ümumilikdə qazın qiyməti ticarət başlayandan bəri 3% artıbAvropada təbii qazın qiyməti cümə günü keçirilən ticarət zamanı yenidən artaraq 1000 kubmetr üçün təxminən 1900 dollara yaxınlaşıb.
Marja London Fond Birjasına (ICE) istinadən xəbər verir ki, aprel fyuçerslərinin qiyməti 1000 kubmetr üçün 1890 dollara yüksəlib (və ya MVt/saat üçün 165,995 avro).
Ümumilikdə qazın qiyməti ticarət başlayandan bəri 3% artıb.
Bir gün əvvəl Avropada qazın qiyməti 1000 kubmetr üçün 2279 dollara yüksəlmişdi (MVt/saat üçün 198,56 avro). Axşam saatlarında Qazprom-un Yamal-Avropa qaz kəməri ilə Polşadan keçməklə Almaniyaya qaz nəql etməsilə bağlı xəbərdən sonra qazın qiyməti düşmüşdü.
Təbii qazın bahalaşması Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Ukraynada müharibəyə başlamasından sonra ABŞ, Avropa İttifaqı, Böyük Britaniya, eləcə də bir sıra digər dövlətlərin Rusiyanın hüquqi və fiziki şəxslərinə qarşı sanksiyalar tətbiq etdiyini elan etməsi fonunda müşahidə olunur. Fevralın 24-də qondarma Donbass respublikalarının rəhbərlərinin kömək üçün müraciətinə cavab olaraq Rusiya Ukraynaya qarşı "xüsusi hərbi əməliyyat" elan edib.