IKEA Rusiya və Belarusdakı fəaliyyətini dayandırıb
Şirkət Ukraynadakı müharibə səbəbindən qaçmaq məcburiyyətində qalanlara kömək üçün 41 milyon dollardan çox ianə verəcək.İsveçin IKEA mebel konserni Rusiya və Belarusda fəaliyyətini dayandırıb.
Marja xəbər verir ki, bu barədə şirkətin cümə axşamı dərc olunmuş press-relizində deyilir.
"IKEA Rusiya və Belarusdakı fəaliyyətini dayandırır. Bundan əlavə, IKEA və IKEA Fondu Ukraynadakı müharibə səbəbindən qaçmağa məcbur olanlara kömək üçün 400 milyon SEK-dən çox (41 milyon dollardan çox) ianə edir", - press-relizində bildirilir.
Şirkət həmçinin qeyd edir ki, vəziyyət bölgədəki tədarük zəncirinə və əməliyyatlara mənfi təsir edib.
"Bu o deməkdir ki, İnter IKEA konserni Rusiya və Belarusiyaya bütün ixracı və bu ölkələrdən idxalı dayandırır. "Inter IKEA" "IKEA Industry"nin Rusiya Federasiyasında apardığı bütün istehsalı dayandırır. Bu həm də o deməkdir ki, bütün Rusiya subpodratçılarımızdan "IKEA Industry"ə bütün tədarüklər, obyektlərin fəaliyyəti dayandırılıb”, - deyə press-relizdə bildirilib.
Məlumatda qeyd olunur ki, "Ingka Group" Rusiyadakı IKEA mağazalarını da bağlayacaq.