5 Rusiya bankı tərəfindən buraxılan Mastercard kartları xaricdə işləməyəcək
Fevralın 26-dan etibarən VTB, Otkritie, Sovcombank, Promsvyazbank və Novikombank tərəfindən buraxılan Mastercard kartları xaricdə işləməyəcək. Amma Rusiya daxilində əməliyyatlar onlara qarşı davam edəcək.Ödəniş bazarındakı iki mənbə RBC-ya bildirib ki, Mastercard beynəlxalq ödəniş sistemi ABŞ-ın bloklayıcı sanksiyalarına məruz qalan banklara sistemdə iştirakını dayandırmaq üçün bildirişlər göndərib. Bunlar VTB, Otkritie, Sovcombank, Promsvyazbank və Novikombank-dır.
Məlumata görə, iştirak fevralın 26-da axşam saatlarında dayandırılıb.
MArja xəbər verir ki, bankın ödəniş sistemində iştirakının dayandırılması həmin banklar və onların törəmə müəssisələri tərəfindən buraxılan Mastercard kartlarının xaricdə və xarici onlayn mağazalarda fəaliyyətini dayandırması deməkdir. Bununla belə, Rusiyada onlar işləməyə davam edəcəklər, çünki ölkə daxilində bütün kart əməliyyatları Milli Ödəniş Kartı Sistemi ilə aparılır.