Britaniyada inflyasiya son 30 ilin ən yüksək səviyyəsinə çatıb
Böyük Britaniyada inflyasiya yanvar ayında da son 30 ilin ən yüksək səviyyəsinə yüksəlib.Yanvar ayında Böyük Britaniyada inflyasiya yüksək tempini qoruyub.
Marja xəbər verir ki, bu, İngiltərə Mərkəzi Bankının (BoE) daha aqressiv şəkildə faiz artıracağına dair gözləntiləri də artırıb.
İllik inflyasiya 5,5 faizə çatıb ki, bu da son 30 ilin ən yüksək göstəricisidir. İqtisadçılar və Mərkəzi Bank inflyasiyanın dəyişməyərək 5,4 faiz səviyyəsində qalacağını gözləyirdi. İnflyasiya aylıq 0,1 faiz artıb. Baza inflyasiya da 4,4 faizə yüksəlib.
Gözləntilərin üzərində olan məlumatlardan sonra Mərkəzi Bankın növbəti ayda faiz dərəcəsini 0,50 bənd artıracağı ehtimalını gücləndirib.
Mərkəzi Bank elektrik enerjisi qiymətlərindəki artımlarla birlikdə aprel ayında inflyasiyanın 7,25 faiz olmaqla zirvəyə çatacağını gözləyir. Bu, bankın 2 faizlik hədəfindən xeyli yuxarıdır. Bank inflyasiyanın hədəfi aşması səbəbindən 2004-cü ildən bəri ilk dəfə olaraq faiz dərəcələrini artırmışdır.