"İlin sonunda 24 faiz civarında inflyasiya görəcəyik" - Türkiyənin maliyyə naziri
Türkiyənin Xəzinə və Maliyyə Naziri Nurəddin Nəbati Bloomberg HT-Habertürk ortaq yayımında gündəmə dair sualları cavablandırıb.
Marja xəbər verir ki, nazir Nebati, "Məzənnədən qorunan əmanətlər sxemində gündəlik orta hesabla 10 milyard lirə daxilolma olub" deyib.
Hazırda yeganə problemin inflyasiya olduğunu qeyd edən nazir, "Məzən stabil deyil, sabitdir. Dəyişkənlik minimum səviyyədədir. 5 faizlik iqtisadi artım hədəfimiz var. İnflyasiyanın artmasına imkan verməyəcəyik. Büdcə intizamı bizim ən böyük üstünlüyümüzdür".
Nazir Nebati vurğulayıb ki, yeni modeldən geriyə addım atılmayacaq.
Nazir, “2023-cü ilin mayında inflyasiyanın təkrəqəmli olacağını görəcəyik” deyib.
"Sabah paketi elan edəcəyik. Psixologiyanı tərsinə çevirmək üçün bir addım atacağıq. İlin sonunda biz 24 faiz civarında inflyasiya görəcəyik. İyun seçkisi (Prezident seçkisi - red) öncəsi may ayında inflyasiyanın təkrəqəmli rəqəmlərlə müşahidə olunacağını görəcəyik. Biz seçkiyə təkrəqəmli inflyasiya ilə gedəcəyik",- nazir əlavə edib.