Ruslar foreksdə rekord məbləğdə itiriblər
leverage2021-ci ilin dördüncü rübü Rusiya Forex (foreks) treyderləri üçün "sunami" itkisi gətirib.
Marja xəbər verir ki, “Kommersant” şirkətlərin statistikalarına və öz hesablamalarına istinadən yazır ki, üç ay ərzində ruslar qanuni brokerlər ilə əməliyyatlar çərçivəsində 368 milyon rubl itiriblər. Bu itki son beş ildə ikinci rekorddur: ruslar 2020-ci ilin birinci rübündə, pandemiyanın birinci dalğasında qlobal bazarların çökdüyü zaman böyük itki ilə üzləşmişdilər.
"İtkiyə məruz qalanlar əsasən kiçik müştərilər olub. Balansları kiçik olan müştərilər tez-tez aqressiv strategiyadan istifadə edir və tam "leverage"dən (borcdan) istifadə edərək əməliyyatlar həyata keçirirlər", - "Alfa Forex"in idarəedici direktoru Kirill Dronov izah edir.
O əlavə edir ki, varlı müştərilər, əksinə, daha konservativ ticarət edir və müsbət nəticələr əldə etmək ehtimalı daha yüksəkdir.
İlin əvvəlindən Rusiya bazarında əhəmiyyətli dəyişkənliyə baxmayaraq, foreks şirkətləri rekord ticarət həcmləri haqqında məlumat verirlər.
"VTB Capital Forex" qeyd edir ki, bu ilin yanvarında əməliyyatların sayı 2021-ci ilin yanvar ayı ilə müqayisədə iki dəfə çox olub.