OPEC+ 2022-ci ildə neft tələbinin “COVİD öncəsi” səviyyəsini aşacağını proqnozlaşdırıb
Neft tələbi 2022-ci ildə sağlam templə artacaq və 2022-ci ilin ikinci yarısında yeni koronavirusdan (COVİD-19) əvvəlki səviyyələri aşacaq.
Marja xəbər verir ki, bu proqnoz OPEC+ texniki komitəsinin yeni hesabatında deyilir.
Sənəddə deyilir: “Qlobal neft tələbinin 2022-ci ilin ikinci yarısında sağlam bərpa tendensiyası ilə COVID-19-dan əvvəlki səviyyələri keçəcəyini qeyd edirik”.
Texniki komitənin ekspertləri 2022-ci ildə neftə tələbatın gündəlik 4,2 milyon barel artaraq 100,8 milyon barel olacağı proqnozunu saxlayıblar.
Eyni zamanda, sənəddə tələbin böhrandan əvvəlki səviyyəni gündəlik 0,2 milyon barel ötəcəyi qeyd olunur.
Həmçinin ekspertlər Omicron gərginliyinin neft bazarına təsirinin "əhəmiyyətli qeyri-müəyyənliklərə" səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq ediblər. Bundan əlavə, onlar mərkəzi bankların siyasətini, əmtəə bazarlarında yüksək volatilliyi, neft sənayesinə kifayət qədər sərmayə qoyulmamasını, bəzi ölkələrdə dövlət borcunun yüksək səviyyəsini və yüksək geosiyasi riskləri iqtisadiyyatın bərpa tempi üçün risklər kimi göstərirlər.
2021-ci ildə qlobal neft tələbatı gündəlik 5,7 milyon barel artaraq 96,6 milyon barel olub.
OPEC+ texniki komitəsinin neft bazarının inkişafı ssenariləri ilə hesabatı OPEC+ nazirlərinin monitorinq komitəsinin fevralın 2-də keçiriləcək iclasında əsas sənəd olacaq. OPEC+ ölkələri avqust ayından neft hasilatını ayda 400 min barel artırırlar.