Ukrayna Milli Bankı dolları 7 ilin ən yüksək səviyyəsinə qaldırıb
Ukrayna Milli Bankı (MBU) cümə günü qrivnanın dollara qarşı rəsmi məzənnəsini bir dollar üçün 28,98 qrivna səviyyəsində müəyyən edib ki, bu da son 7 ilin ən yüksək göstəricisidir.
Marja xəbər verir ki, bu barədə cümə günü NBU-nun saytında məlumat verilib.
Ukrayna Milli Bankı cümə axşamı ilə müqayisədə dolların məzənnəsini 0,19 qrivna artırıb. Yanvarın 27-də dolların məzənnəsi 1 dollar üçün 28,79 qrivna idi.
Cümə axşamı Ukraynanın banklararası valyuta bazarında dolların məzənnəsi bir dollar üçün 29 qrivnadan yuxarı qalxıb ki, bu da 2015-ci ilin fevral ayının sonundan bəri ən yüksək səviyyədir. Dollar 0,20 qrivna bahalaşıb, ticarət bir neçə saat ərzində 29 qrivnadan yuxarı olub. Bazarda tələb təklifi üstələyib və Milli Bank ən bahalı təklifləri bağlayıb.
Çərşənbə günü, yanvarın 26-da Milli Bank elan edib ki, yanvarın əvvəlindən artıq ehtiyatdan 1 milyard dollardan çox vəsait satıb. Eyni zamanda, NBU çevik məzənnənin formalaşması siyasətinə sadiq qalmağa davam edəcəyini və “zərurət yaranarsa (qrivna daha çox ucuzlaşarsa), valyuta bazarında vəziyyəti sabitləşdirmək və psixoloji riskləri minimuma endirmək üçün bir sıra pul alətlərini tətbiq etməyə hazır olduğunu" bəyan edib.
Analitiklərin proqnozuna görə, yaxın həftə ərzində dolların qrivnaya nisbətdə daha da bahalaşacağı gözlənilir.