Ukrayna gözləniləndən yüksək faiz artırdı
Ukrayna Mərkəzi Bankı faiz dərəcələrini proqnozlaşdırılandan çox qaldırıb, çünki Rusiya ilə mümkün münaqişə ilə bağlı narahatlıqlar valyutanın ucuzlaşmasına səbəb olur.Yüksək inflyasiya və Rusiya ilə münaqişə ehtimalı valyutanın ucuzlaşmasına səbəb olduğu üçün Ukrayna Mərkəzi Bankı borclanma xərclərini təxminən iki ilin ən yüksək səviyyəsinə qaldırıb.
Marja xəbər verir ki, Bank faizini 1 bənd bəndi artıraraq 10 faizə çatdırıb. Bloomberg-in sorğusuna qatılan iqtisadçıların proqnozu faizin 0,5 bənd artırılacağı istiqamətində idi.
Bankın açıqlamasında pul siyasətinin sərtləşdirilməsinin davam edəcəyi və inflyasiya faktorlarının davam edəcəyi təqdirdə bankın addım atmağa hazır olduğu bildirilib. Bank geosiyasi risklərin artacağı təqdirdə pul siyasətində daha da sərtləşdirməyə hazır olduğu mesajını verib.
Siyasətçilər iyul ayından bəri 10 faiz civarında olan inflyasiyanı 4-6 faiz hədəfinə endirməyə çalışırlar.
İqtisadçılar da inflyasiya və maliyyə sabitliyi baxımından risklərin olduğu üçün faizin artırılmasının davam edəcəyini gözləyirlər.
Ukrayna geosiyasi gərginliyin artması ilə əlaqədar xarici borclanma bazarında yaranmış gərgin vəziyyət nəticəsində xarici kapital cəlb etmək imkanını itirib.