Rusiya Qərbin sanksiyalarına daha yaxşı hazırdır - Financial Times
Rusiya iqtisadiyyatı, Rusiyadan qaz və neft tədarükündən ciddi şəkildə asılı qalan Avropa İttifaqından (Aİ) daha çox sanksiyalara qarşı hazırdır.
Marja xəbər verir ki, belə təxminlər çərşənbə axşamı Britaniyanın "Financial Times" qəzetinin saytında dərc olunan məqalədə verilib.
Nəşr göstərir ki, Rusiya Federasiyası Maliyyə Nazirliyi Moskvaya qarşı müxtəlif sanksiyalar paketinin tətbiqi ilə bağlı bir sıra ssenarilər hazırlayıb. Nazir Anton Siluanovun ötən həftə verdiyi açıqlamaya istinadən qeyd edilib ki, Rusiya maliyyə qurumları "belə risklər olduqda" öhdəsindən gələcəklər.
Qəzet son illər Rusiya iqtisadiyyatının dollardan, xarici investorlardan və xarici borclardan asılılığının azaldığını, Mərkəzi Bankın ehtiyatlarının əhəmiyyətli dərəcədə artdığını, xarici borcun həcminin isə Rusiya ÜDM-nin cəmi 20%-ni təşkil etdiyini qeyd edib. Bu rəqəmin daha da azaldılması planlaşdırılır.
Nəşr və onun müsahibə götürdüyü ekspertlər belə qənaətə gəlirlər ki, Rusiyanın strategiyası indi ona Qərbin sanksiyalarından daha az qorxmamağa imkan verir.
Məqalə müəllifləri diqqəti ona yönəldirlər ki, Aİ hələ də Rusiyanın neft və qazından, eləcə də əsas istehlakçısı Amerikanın "Boeing" korporasiyası titan da daxil olmaqla xammal təchizatından böyük dərəcədə asılıdırlar. Qəzet qeyd edir ki, Aİ ölkələrinin əksəriyyəti neft və qaz tədarükünün şaxələndirilməsi üçün indiyədək çox az iş görüblər, baxmayaraq ki, bu cür istəklər haqqında çox danışılıb və nəticədə Rusiya iqtisadiyyatına qarşı addım atmaq onlar üçün daha çətin olacaq.