Veteran investordan inflyasiya xəbərdarlığı
Məşhur investor Mark Mobius inflyasiya risklərinin kifayət qədər qiymətlənmədiyini və istiqraz gəlirlərinin daha da arta biləcəyini bildirib.ABŞ-da inflyasiya ilə bağlı xəbərdarlıqlar gəlməkdə davam edir.
Marja xəbər verir ki, veteran investor Mark Mobius inflyasiya risklərinin kifayət qədər qiymətlərdə əks olunmadığını və ABŞ istiqrazlarının gəlirlərinin daha da arta biləcəyini söyləyib.
Bloomberg-ə danışan Mobius, ABŞ-da keçən il pul kütləsinin 30 faiz artdığını və bu halda inflyasiyanın yüksəlməsinin gözlənildiyini bildirib.
Keçmiş xəzinə naziri də xəbərdarlıq edib
ABŞ-da inflyasiya müzakirələri davam edərkən, keçmiş Maliyyə naziri Lourens Summers inflyasiya ilə bağlı yeni xəbərdarlıqlar edib.
Sammers Bloomberg-in yayımında bildirib ki, FED-in açıq ritorikasından və ABŞ istiqrazlarının satışından sonra belə, pul siyasəti rəsmiləri və investorlar inflyasiyanın qarşısını almaq üçün lazım olan elementləri yanlış qiymətləndiriblər.
"Düşünürəm ki, Fed və bazarlar hələ də inflyasiyanın aşağı düşməsi üçün nə lazım olduğunu bilmirlər" - Summers deyib. Summers, FED və bazarların faiz dərəcələrini 2,5%-dən yuxarı qaldırmadan inflyasiya ilə mübarizə apara biləcəyinə inandıqlarını söyləyib.