Avrozona inflyasiyasında yeni rekord
Ötən ilin dekabr ayında Avro zonasında illik inflyasiya noyabr ayı ilə müqayisədə 0,1 faiz bəndi artaraq 5%-ə çatıb və 1991-ci ilin avqust ayında qeydə alınmış rekordu yeniləyib.Avro zonasında inflyasiya dekabrda yeni rekord qırıb.
Marja xəbər veri rki, Avropa Mərkəzi Bankının (ECB) yüksəlişin müvəqqəti olduğuna dair fikirlərinin əksinə olaraq, dekabr ayında inflyasiya rekord qıraraq yüksəlişini davam etdirib.
Dekabrda istehlak qiymətləri illik müqayisədə 5% artıb. İnflyasiya əvvəlki ay illik 4,9 faiz artaraq rekord qırmışdı. Bloomberg-in sorğusuna qatılan iqtisadçıların orta proqnozu 4,8 faiz təşkil edirdi.
Ərzaq və enerji istisna olmaqla istehlak qiymətləri indeksi noyabr ayında olduğu kimi illik 2,6 faiz artıb.
ECB sədri Kristin Laqard (Christine Lagarde) keçən ay inflyasiyanın bir müddət daha yüksək qalacağını və sonra 2 faizlik hədəfə düşəcəyini bildirmişdi. Laqard qiymət artımına ən doğru cavabın faizin artırılması olmayacağını bildirib. Buna baxmayaraq, bazarlar ilin sonuna qədər faizin artırılacağını gözləyirlər.
Bölgədə təbii qazın bahalaşması problemi davam edir. Bu artım enerjidən asılı olan sektorlarda istehsalı təhdid edir. Omikron variantının qiymətləri qaldıracağı ilə bağlı narahatlıqlar da var.
ECB İdarə Heyətinin üzvü Martins Kazaks bu həftə verdiyi açıqlamada inflyasiyanın sürətlənəcəyi təqdirdə bankın lazımi addımları atacağını bildirib.