Peru və Argentina faiz dərəcələrini artırdı
Argentina və Peru mərkəzi bankları inflyasiyanın artması səbəbindən faiz dərəcələrini artırıblar.
Mara xəbər verir ki, Argentinanın mərkəzi bankı son bir ildən artıq müddətdə ilk dəfə faizini artırıb. Bank uçot dərəcəsini 38 faizdən 40 faizə qaldırıb. İllik inflyasiya 50 faiz civarında olsa da, bank bir ildən artıqdır ki, siyasət faizini dəyişməmişdi.
BVF Argentinaya verdiyi təqribən 40 milyard dollarlıq kredit üçün dekabr ayında aparılan danışıqlarda Argentinaya “uyğun pul siyasəti” həyata keçirməyi tövsiyə edib.
Peru Mərkəzi Bankı da illik inflyasiya 13 ilin ən yüksək səviyyəsinə çatdıqdan sonra 6-cı ayda faizini artırmağa davam edib. Bank pul siyasəti faizini 0,5 faiz bəndi artıraraq 3 faizə çatdırıb. Bloomberg-in sorğusuna qatılan 7 iqtisadçıdan 5-i faizin 3 faizə yüksələcəyini gözləyirdi.
Mərkəzi banklar inflyasiyanı və iqtisadi aktivliyi yaxından izlədiklərini bildiriblər. Peruda ərzaq və enerji xərclərinin artması səbəbindən dekabr ayında inflyasiya 6,4 faizə yüksəlib.
Bu həftə Uruqvay Mərkəzi Bankı da faizini 6,5%-ə yüksəldib, daha çox artım olacağına işarə edib.