"China Mobile", IPO zamanı 8,7 milyard dollara qədər vəsait cəlb etməyə hazırlaşır
Çinin mobil operatoru "China Mobile" Şanxay Fond Birjasındakı A səhm bazarında (Çinin daxili bazarında yuanla ifadə olunmuş səhmlər) listinq vasitəsilə təqribən 56 milyard yuan (8,7 milyard dollar) cəlb etməyi planlaşdırır.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə çərşənbə axşamı "Penpay" informasiya resursu məlumat yayıb.
İnvestorlardan şirkətlərin səhmlərinin alınması üçün ərizələrin qəbulu dekabrın 22-dən başlayacaq. Bir həftə əvvəl "China Mobile" Şanxay Fond Birjasının saytında öz emissiya prospektini yeniləyib. Prospektə əsasən, şirkət fond bazarında ümumi nizamnamə kapitalının 3,97%-dən çox olmayan 846 milyon A səhmini siyahıya salmaq niyyətindədir. Əgər yeni buraxılışın anderrayterinə əlavə səhmlər almağa və satmağa imkan verən yaşıl yükləmə seçimi mexanizmi (Greenshoe opsionları) işə salınarsa, ümumi listinq 973 milyon səhmə qədər arta bilər.
Bir səhmin qiyməti 57,58 yuan olacaq (bir ABŞ dolları 6,37 yuana bərabərdir). Bu listinq A-səhm bazarında son 10 ildə ən böyük listinq ola və avqust ayında Şanxay birjasında 47,9 milyard yuan (7,5 milyard dollar) toplayan "China Telecom" səhmlərinin ilkin kütləvi təklifini keçə bilər.
Şirkətin rəsmi proqnozuna görə, 2021-ci ildə onun gəliri 852,55 milyard yuana (təxminən 134 milyard dollar) çata bilər ki, bu da 2020-ci illə müqayisədə 11% çoxdur. Xalis mənfəətə gəlincə, onun həcmi illik ifadədə 8% artaraq 116,46 milyard yuana (18,3 milyard dollar) çata bilər.