Rusiyadan pul köçürmələri azalaraq 11 milyard dollara düşüb
Rusiya Mərkəzi Bankının dərc etdiyi məlumatlara görə, 2021-ci ilin üçüncü rübündə (iyul-sentyabr) Rusiyadan fiziki şəxslər tərəfindən köçürmələrin həcmi 11 milyard 28 milyon dollar təşkil edib ki, bu da əvvəlki rüblə müqayisədə 5% az və ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 6% çoxdur.
Marja.az xəbər verir ki 2021-ci ilin üçüncü rübündə fiziki şəxslər Rusiyadan MDB-dən kənar ölkələrə 7,2 milyard dollar, MDB ölkələrinə isə 3,8 milyard dollar köçürüblər.
Rusiyadan köçürmələr üzrə, İsveçrə (1,8 milyard dollar), ABŞ (698 milyon dollar), Böyük Britaniya (587 milyon dollar), Almaniya (311 milyon dollar) və Türkiyə (277 milyon dollar) qeyri-MDB ölkələrinin ilk beşliyinə daxildirlər. Bu ölkələr arasında yalnız Türkiyəyə transferlər rüb ərzində artıb (1%). Ən çox bu beş ölkə arasında transferlər Almaniyaya azalıb (- 29,7%).
MDB ölkələri üzrə, Rusiyadan ən çox vəsait Özbəkistana (1,6 milyard dollar), Qırğızıstana (619 milyon dollar), Tacikistana (534 milyon dollar), Azərbaycana (281 milyon dollar) və Ermənistana (268 milyon dollar) köçürülüb. Rüb ərzində bu beş ölkəyə köçürülən vəsaitlərin ən böyük artım Özbəkistana (29,5%), azalma isə yalnız Tacikistana (-1,8%) qeydə alınıb.
Üçüncü rübdə Rusiyada fiziki şəxslər MDB-yə daxil olmayan ölkələrdən təxminən 5,4 milyard dollar, MDB ölkələrindən isə 1 milyard dollardan çox vəsait alıblar.