OPEC+ ölkələri noyabrda sazişi artıqlaması ilə yerinə yetiriblər
OPEC+ ölkələri noyabrda neft hasilatını gündə 410 min barel artıraraq sazişi artıqlaması ilə yerinə yetiriblər2021-ci ilin noyabrında neft hasilatının azaldılmasına dair sazişdə iştirak edən OPEC+ ölkələri hasilatı əsasən OPEC ölkələrinin hesabına sutkada 410 min barel (barel/gün) artıraraq 37,29 milyon barelə çatdırıblar.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) dekabr hesabatında deyilir.
Belə ki, Səudiyyə Ərəbistanı noyabrda neft hasilatını oktyabrda sutkada 9,8 milyon barelə qarşı 9,89 milyon barelə artırıb. Lakin krallıq hələ də neft hasilatını 2% azaltmaq hədəfini artıqlaması ilə yerinə yetirir. Rusiya noyabrda gündə 9,95 milyon barel hasil edib (oktyabrda - 9,92 milyon barel), sazişin şərtlərini 96% yerinə yetirib.
Noyabrda OPEC-ə üzv olan on ölkə plana 124%, qeyri-OPEC ölkələri isə 101% əməl edib. OPEC+ sazişində iştirak edən ölkələr oktyabrda olduğu kimi noyabrda da azalma normalarını 116% yerinə yetiriblər.
OPEC+ ölkələri hələ 2020-ci ilin may ayında qəbul edilmiş hasilat məhdudiyyətlərini yumşaldırlar. 2021-ci ilin avqust ayından hasilatı ayda 400 min barel artırırlar, plan hər ay təsdiqlənir.