Rusiya OPEC+ qərarını bazar balansı və neftə tələbatın bərpası ilə izah edib
Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak bildirib ki, OPEC+ razılaşması tərəflərinin yanvarda gündəlik 400 min barel hasilat artımını dəyişməz saxlamaq qərarı "balanslaşdırılmış bazar və dünyada neftə tələbatın tədricən bərpası" səbəbindən verilib.
Marja xəbər verir ki, bunu Novak “Rossiya-24” telekanalına müsahibəsində bildirib.
“Biz hasilatın sutkada 400 min barel tədricən artırılması ilə bağlı əvvəlki qərarı dəyişdirməməyə razılaşdıq. Beləliklə, yanvar ayı vəziyyətinə biz birgə hasilatın sutkada 400 min barel artdığını təsdiqlədik. Bu, ilk növbədə onunla bağlıdır ki, biz bazarın tarazlaşdırıldığını, tələbin tədricən bərpa olunduğunu görürük”.
Novakın sözlərinə görə, Rusiya və OPEC+ koronavirusun yeni növünün neft məhsullarının istehlakına təsirini hələ qiymətləndirmir, onun ətrafında vəziyyət qeyri-müəyyəndir. "Omikron"un bazarlara cari təsiri hələ aydın deyil, çünki Avropa və Afrikada mobil aktivlik bir qədər azalıb, Latın Amerikası və Asiyada isə əksinə, artır:
“Onun (yeni gərginlik - red) neft məhsullarına tələbat və istehlaka təsiri ilə bağlı bir çox qeyri-müəyyənliklər var. Məsələn, biz müşahidə edirik ki, Avropada hökumətlər tərəfindən görülən tədbirlər nəticəsində mobil aktivlik bir qədər azalıb, Afrikada da belədir. Eyni zamanda, Latın Amerikası və Asiyada mobil aktivliyin artması müşahidə olunur. Buna görə də biz müşahidə etməliyik, digər ölkələrlə birlikdə vəziyyətə, yeni gərginliyin əhalinin hərəkətliliyinə necə təsir edəcəyinə nəzarət edəcəyik”.
Baş nazirin müavini həmçinin bildirib ki, OPEC+ ölkələri 2021-ci ilin oktyabrında neft hasilatının azaldılması ilə bağlı razılaşmanın şərtlərini artıqlaması ilə yerinə yetirə bilib, sövdələşmə 116% yerinə yetirilib.
Novak əlavə edib ki, dünya neft ehtiyatları da azalıb.