Çinin DiDi taksi xidməti Nyu-York Fond Birjasından çıxarılacaq
Çin şirkəti “Didi Chuxing” taksi sifarişi xidməti Nyu-York Fond Birjasında delistinq ediləcək və bunun müqabilində öz səhmlərini Honq Konq birjasında yerləşdirəcək.
Marja.az xəbər verir ki, şirkət bu barədə cümə günü "Weibo" səhifəsində dərc etdiyi məlumatında bildirib.
"Diqqətli yoxlamadan sonra şirkət dərhal Nyu-York Fond Birjasında delistinq etməyə və Honq Konqda listinqə hazırlaşmağa başlayacaq", - qısa məlumatda deyilir.
İyunun 30-da Didi səhmlərinin Nyu-York Birjasında ticarətinə başlanıb. İlkin kütləvi təklifdə (IPO) şirkət 4,4 milyard dollar cəlb edib. İyulun 2-də Çinin nəzarət orqanları DiDi ilə bağlı kibertəhlükəsizliklə dair araşdırmaya başlayıb. İyulun 4-də Çinin Kibertəhlükəsizlik İdarəsi məxfi istifadəçi məlumatlarının qanunsuz toplanması səbəbindən DiDi onlayn taksi xidmətinin tətbiq mağazalarından yığışdırılmasını əmr edib.
"DiDi Chuxing", 2012-ci ildə qurulan, ABŞ-ın Uber şirkətinin yerli filialını satın alan və Çində bu bazara demək olar ki, tamamilə nəzarət edən ən böyük avtomobil nəqliyyatı xidmətidir. Onlayn taksi sifarişi ilə yanaşı, DiDi avtomobil və velosiped icarəsi, avtomobillərin idarə edilməsi (şəxsi avtomobilin paylaşılması), yeməklərin çatdırılması xidmətləri göstərir. Şirkətin müştəriləri dünya üzrə 550 milyon istifadəçidir.
Delistinq – Birjada listinqə daxil edilmiş qiymətli kağızların ticarətdən çıxarılması prosedurudur.