Gürcüstan “Akkord” ilə müqaviləyə xitam verib
Gürcüstan avtomobil yolunun yenidən qurulmasına dair “Akkord” ilə 20 milyon dollar dəyərində müqaviləyə xitam verib
Gürcüstanın İnfrastruktur vəRegionalİnkişaf Nazirliyinin Avtomobil yolları Departamenti Xaraqauıli bələdiyyəsini “Şərq-Qərb” avtomaqistralı (E-60) ilə birləşdirən Dzirula-Xaraqauli-Moliti-Pona-Çumateleti yolunun 25,6 km-lik hissəsinin yenidən qurulmasına dair Azərbaycanın “Akkord Industry Construction Investment Corporation OJSC” şirkəti ilə müqaviləsinə xitam verib.
Nazirliyin məlumatına görə, müqaviləyə xitam verilməsi podratçının üzərinə götürdüyü öhdəlikəri yerinə yetirməməsi ilə şərtlənir. Müqavilə 2018-ci il dekabrın 4-də imzalanıb, işlərin dəyəri təqribən 20 milyon dollar təşkil edirdi.
“Akkord Industry” şirkəti Dzirula-Xaraqauli-Moliti-Pona-Çumateleti yolunun Moliti-Çumateleti hissəsinin yenidən qurulmasına dair elan edilmiş beynəlxalq tenderin qalibi olub. Tenderdə 13 şirkət iştirak edib.
Layihə Asiya İnkişaf Bankının (AİB) krediti hesabına maliyyələşib. İşlər müqavilə imzalandığı gündən 2,5 il ərzində yerinə yetirilməli idi.
2017-ci ildə AİB Dzirula-Xaraqauli-Moliti-Pona-Çumateleti yolunun 50 km-lik hissəsinin yenidən qurulması və modernləşməsi layihəsinin maliyyələşdirilməsinə $80 milyon dəyərindəkredit ayırıb.
“Akkord Industry Construction Investment Corporation OJSC” şirkəti 2005-ci ildə təsis olunub.