Səudiyyə Ərəbistanı təhsil sistemində iddialı islahat başladığını elan etdi
Səudiyyə Ərəbistanı qlobal dəyərləri mənimsəmək üçün təhsil islahatına başladıSəudiyyə Ərəbistanı krallığın bütün təhsil sistemində bir islahat başladığını elan edib.
Marja xəbər verir ki, Vəliəhd Şahzadə Məhəmməd bin Salman Al Saud tərəfindən elan edilən iddialı proqram, krallığı dəyişən bir dünyaya uyğunlaşdırmaq məqsədi daşıyır.
İnsan İnkişaf Proqramı, Krallığın bütün sektoru üçün iddialı bir islahat proqramı olan "Vision 2030"un bir hissəsidir. Bu proqram, insanların həyat tərzini, səhiyyə xidmətlərinə çıxışını və səlahiyyətlilərlə qarşılıqlı əlaqəni dəyişdirməyi hədəfləyir.
Vəliəhd, məktəbəqədər təhsildən ali təhsil səviyyəsinə qədər sistem miqyasında bir islahat proqramının, "yaradıcı düşüncə, məlumat təhlili, texniki, emosional və sosial bacarıqlar daxil olmaqla" 21-ci əsrin qlobal rəqabətində səudiləri lazım olan bacarıqlarla təmin edəcəyini söyləyib.
"Proqram, həyatın bütün təbəqələrinin ehtiyaclarını və istəklərini ödəmək üçün hazırlanmışdır", - vəliəhd şahzadə deyib. O, "Məqsəd, vətəndaşları gələcəyə hazırlamaqdır, çünki bacarıqlara, biliklərə və insan kapitalına əsaslanan güclü bir iqtisadiyyat qurmağı hədəfləyirik", o əlavə edib.
Məhəmməd bin Salmanın sözlərinə görə, islahatın həyata keçirilməsi Səudiyyə vətəndaşlarına "mötədillik və tolerantlıq, qətiyyət və əzm, nizam-intizam və təcrübə" kimi dəyərləri də aşılayacaq.
"İnsan İnkişaf Proqramı, hazırkı və gələcək əmək bazarına hazırlaşmaq üçün yerli və qlobal səviyyədə rəqabət qabiliyyətini artırmaq üçün milli bir strategiyadır", -vəliəhd şahzadə deyib.
Özəl və qeyri-kommersiya sektorları ilə əməkdaşlıq edilərək, Krallıq qarşıdakı illərdə bir sıra konkret hədəflərə çatmağı, xüsusən də uşaq bağçalarının doluluq nisbətini indiki 23% -dən 90% -ə çatdırmağı və iki Səudiyyə universitetinin 2030-cu ilə qədər dünyanın ən yaxşı 100 universiteti siyahısına daxil olmasını istəyir.
Ümumilikdə, təhsil islahatı "Vision 2030"a daxil olan 16 strateji məqsədə çatmaq çərçivəsində 89 təşəbbüsün həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.