SOCAR xammal ticarəti üzrə dünya liderlərindən biri ilə razılaşdı
SOCAR və Vitol oktyabr ayından etibarən BTC vasitəsilə Türkmənistan neftinin nəqli barədə razılığa gəliblərSOCAR (Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti) və İsveçrə-Hollandiya şirkəti Vitol, Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) boru kəməri ilə ildə təxminən 1 milyon ton Türkmənistan nefti nəql etmək barədə razılığa gəliblər.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Turkmenistan.gov.tm xəbər verir.
Resursun yazdığına görə, şirkətlər, icrasında bu ilin oktyabr ayının əvvəlində başlayacaq müvafiq müqavilə imzalayıblar.
"Türkmənistandan alınan neft əvvəllər tankerlərlə Rusiyanın çayı və dəniz limanlarından Novosibirskə, daha sonra isə neft kəməri ilə nəql olunurdu. İndi "Vitol"un bu marşrut üzrə xam neft nəqlinin həcmi iki dəfə azaldıla bilər, ayda 80 ton", - məlumatda qeyd edilib.
SOCAR daha əvvəl Rusiya və Türkmənistandan çoxlu şirkətləri cəlb etməklə Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəməri ilə neft tədarükünü artırmaq istədiyini bildirmişdi.
Vitol – karbohidrogen xammalının ticarəti üzrə dünya liderlərindən biridir, BƏƏ-də ENOC şirkətindən əldə etdiyi Türkmənistanın “qara qızılını” həcmlərlə təcili müqavilələr üzrə tədarük edir.
Hazırda “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlar blokundan hasil olunan neft və “Şahdəniz” yatağından çıxarılan kondensat, SOCAR-ın nefti, eləcə də Türkmənistan, Qazaxıstan və Rusiya nefti BTC boru kəməri ilə nəql olunur.
BTC neft kəmərinin uzunluğu 1768 km-dir. Bunun 443 km-i Azərbaycan, 249 km-i Gürcüstan, 1076 km-i Türkiyə ərazisindədir. Boru kəmərinin ötürmə qabiliyyəti ildə 50 milyon tondan çoxdur.
Layihənin iştirakçıları BP (30,1%); SOCAR (25%); MOL (8,9%); “Equinor” (8,71%); TPAO (6,53%); ENI (5%); “Itochu” (3,4%); “ExxonMobil” (2,5%); INPEX (2,5%), Total (5%) və ONGC (2,36%) şirkətləridir.