Rusiyada şirin alkoqolsuz içkilərin vergiyə cəlb edilməsi təklif olunur
Rusiya rəsmiləri, neft və qazdan büdcə gəlirlərinin böhrandan əvvəlki səviyyəyə qayıtmasına və büdcənin banklardan yığdığı vəsaitin tarixi rekord səviyyəyə (8.6 trilyon rubl) çatmasına baxmayaraq, iqtisadiyyata vergi yükünü artırmağın yollarını axtarmağa davam edir.
Marja "Vedomosti"yə istinadən xəbər verir ki, hökumət səviyyəsində müzakirəyə qatılan iki mənbəyə görə, səlahiyyətlilər şirin içkilərə aksiz vergisi tətbiq etməyi düşünürlər.
Tərkibində şəkər və ya dadlandırıcı olan alkoqolsuz içkilərin vergiyə cəlb edilməsi təklif olunur.
Mənbələrinə görə, iki seçim nəzərdən keçirilir: aksiz dərəcəsini içkinin qiymətindən və ya tərkibindəki şəkərin tərkibindən asılı olaraq təyin etmək. Bu şəkildə hər il büdcəyə 10-20 milyard rubl yığmaq planlaşdırırlar.
Mənbələrdən birinin dediyinə görə, məmurların məqsədi vətəndaşların sağlamlığına qayğı göstərməkdir. İkincisi, əsas vəzifənin xəzinəni doldurmaq olduğunu qəbul edir.
Rusiyada son 12 ayda şirin içkilərin satışı dəyər ifadəsilə 12%, miqdar ifadəsilə 7% artıb.