Rusların təxminən 30% -i işlərini itirmək riskindən sığortalanmaq istəyirlər
Rusların təxminən 30%-i işlərini itirmək riskini ödəmək üçün sığortaya sahib olmaq istəyirlər, lakin əksər hallarda Rusiya sakinləri daşınmaz əmlakı, həyatı və sağlamlığı sığortalamağa çalışırlar. Marja xəbər verir ki, bu nəticələri Raiffeisenbank tərəfindən keçirilmiş bir sorğu göstərib.
Sorğuya görə, respondentlərin 60%-dən çoxu gələcəkdə həyatını və sağlamlığını, habelə evi və ya mənzilini sığortalamaq istəyərlər.
Rusların 29%-i iş itkisindən sığortalamaqla maraqlanır və 26%-i də dələduzluq səbəbindən pul itkisindən sığortalamaq istəyir. Bundan əlavə, 18%-i gələcəkdə planlarını poza biləcək mümkün bir hadisəyə qarşı sığortaya sahib olmaq istəyir. Yalnız 8%-i ev heyvanlarının sığortalanması ilə maraqlanır.
Eyni zamanda, rusların 71%-i sığortadan istifadə edir. Bu, bank kartlarından sonra ikinci ən populyar maliyyə məhsuludur. Əksər hallarda, nəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası olaraq və ya xaricə səyahət zamanı sığortanın qaçılmaz olduğu zaman satın alınır.
Respondentlərin 39%-i sığortanın onlara kömək etdiyini və indi bundan həmişə istifadə etmək niyyətində olduqlarını söyləyib. Rusların başqa 37% -i sığortadan istifadə edir, lakin faydalı olduğunu heab etmir. Respondentlərin 24%-i sığortanın faydalı olub olmadığı barədə fikirlərinin olmadığını bildiriblər.
Sorğuda iştirak edənlərin 8%-i böyük miqdarda bürokratiya və sığortadakı çətinliklər haqqında danışıb. Eyni zamanda, sığortadan imtina edənlərin təxminən 30%-i bunun pul itkisi olduğuna əmindir və ya sığortanın faydalı olmayacağına ümid edirlər. Ruslatın dörddən biri sığorta məhsullarının işə yaramadığından əmindir.