Ən varlı 27 ölkə qlobal peyvəndlərin 40%-ni tətbiq edib
Dünya əhalisinin 11%-inə sahib olan ən varlı 27 ölkə, qlobal peyvəndləmənin 40%-nitətbiq etmiş vəziyyətdədir. Dünyadakı ən kasıb 11%-lik əhaliyə sahib ölkələrin qlobal peyvəndləmədəki payı isə yalnız 1,6%-dir.Kovid-19 peyvəndlərinin 40%-i dünya əhalisinin 11%-i yaşayan 27 ən zəngin ölkədə tətbiq olunub. Dünya əhalisinin ən kasıb 11%-nin yaşadığı ölkələrdə isə peyvəndlərin 1,6%-i tətbiq edilib.
Marja xəbər verir ki, ən yüksək gəlirə sahib ölkələr ən aşağı gəlirə sahib ölkələrdən 25 dəfə daha sürətli peyvəndlənir.
Dünya əhalisinin 4,3%-nə sahib ABŞ, qlobal peyvəndləmənin 24%-ni reallaşdırıb. Dünya əhalisinin 18%-inə sahib Çinin qlobal peyvəndləmədəki payı isə 20% səviyyəsindədir.
Peyvənd razılaşmalarına baxıldıqda, zəngin ölkələr əvvəldən əhalilərini bir neçə dəfə peyvənd edə biləcək milyardlarla dozalıq peyvənd tədarükü müqaviləsi imzalayıblar.
ABŞ gələcək üç ayda əhalisinin 75%-ini peyvənd etməyi hədəfləyir.