AstraZeneca-nın peyvəndi ortaya çıxan növə qarşı daha az təsirli oldu
Oxford Universiteti və AstraZeneca şirkətinin bərbər inkişaf etdirdiyi yeni növ koronavirus (Kovid-19) peyvəndinin ilk dəfə virusun Cənub Afrikada görülən mutasiyalı növünə qarşı (yeni ştamm) daha az təsirli olduğu müəyyən olunub.
Marja xəbər verir ki, AstraZeneca-nın yaydığı açıqlamada, "İlk məlumatlar, peyvəndin təməl olaraq B.1.351 adı verilən Cənub Afrika ştammından qaynaqlanan xəstəliyə qarşı məhdud təsir göstərdiyini ortaya qoydu" məlumatı verilib.
Ancaq peyvəndin meydana gətirdiyi anticisim fəaliyyətinin, xüsusilə doza aralığının 8-12 həftə olaraq tətbiq olunması vəziyyətində daha şiddətli xəstəliyə qarşı digər peyvəndlərlə ekvivalent qoruma təmin etdiyi qeyd edilib.
AstraZeneca, peyvəndin Cənub Afrika ştammına uyğunlaşdırılmağa başlandıqlarını və payızda hazır olacağını bildirib.
Oxford Universitetindəki Kovid-19 peyvəndinin hazırlanması üzrə qrupun rəhbəri professor Sarah Gilbert BBC-yə etdiyi açıqlamada, "Bəlkə yoluxma sayını o qədər azalda bilməyəcəyik, ancaq ölümlər, xəstəxanada yatanlar və ağır xəstəliklər görməyəcəyik" deyib.