Avstraliya ilə Google arasında mübahisə yaranıb
Avstraliya, Google-ın axtarış "mühərriklərində" göstərilən nəticələr üçün yerli yayımçılara pul ödəməsilə əlaqədar qanun layihəsini müzakirə edir. Google qanun layihəsinin qəbul edilməsi vəziyyətində ölkədəki axtarış xidmətini dayandıracağını açıqlayıb.Avstraliyada hazırlanmış qanun layihəsinə görə, axtarış sistemlərində görünən xəbərlər üçün yerli yayımçılara (xəbər və digər saytlara) ödəniş edilməlidir.
Marja xəbər verir ki, məşhur axtarış sistemi Google, bu qanunun qəbul edilməsi vəziyyətində ölkədəki axtarış xidmətini dayandıracağını bəyan edib.
Google-ın nümayəndəsi parlamentdəki bir iclasda, xəbərlərin axtarış nəticələrində görünən qisimləri üçün Google-ın pul ödəməsinə etiraz edib.
Ölkədəki rəqabət təşkilatına görə, Avstraliyadakı axtarışların az qala 94%-i Alphabetin şirkəti Google üzərindən edilir.
Qanun layihəsinin hədəf aldığı bir başqa şirkət isə Facebook-dur. Qərara Google kimi etiraz edən Facebook, qanun layihəsinin təsdiqlənməsi halında avstraliyalıların Facebookda xəbər paylaşmasını əngəlləyəcəyini açıqlayıb.