ABŞ-da, koronavirus peyvəndinin ölkədə istifadəsinə razılıq verildi
ABŞ Qida və Dərman Administrasiyasının (FDA) mütəxəssislər şurası, Amerikanın əczaçılıq şirkəti Pfizer ilə Türk alim professor Uğur Şahinin qurucu ortağı olduğu Almaniyanın bio-texnologiya şirkəti BioNTechin inkişaf etdirdiyi yeni növ koronavirus (Covid-19) peyvəndinin istifadəsinə razılıq verib (təsdiqləyib).
Marja xəbər verir ki, səsvermədə 4-ə qarşı 17 səs Covid-19 peyvəndinin təcili istifadəsi üçün FDA-ə səlahiyyət verib.
Ən tez bu gündən etibarən peyvəndlərin ştatlara paylamasına başlanacağı gözlənilir.
Bu ayın sonuna qədər ilk partiya olaraq 6,4 milyon doza peyvəndin iki doza ilə ilk etapda 3 milyon nəfərə vurulması planlaşdırılır.
BNT162b2 olaraq taanınan Pfizer/BioNTech peyvəndi keçən həftənin çərşənbə günü İngiltərədə, bu çərşənbə də Kanadada təsdiqlənmişdir.
Pfizer və BioNTechin inkişaf etdirdiyi Covid-19 peyvəndi 95% təsirlidir. Peyvənd ilk dozadan təxminən 10 gün sonra Covid-19-a qarşı güclü qoruma təmin edir. Peyvənd 21 gün ara ilə 30 mikroqramlık iki doza şəklində tətbiq olunur.