Aleksandr Lukaşenko: Rusiya ilə münasibətləri intensivləşdirməyə hazırıq
Belarus Rusiya ilə münasibətləri intensivləşdirməyə hazırdır. Bu barədə ölkə Prezidenti Aleksandr Lukaşenko Minskdə Rusiya Federasiyasının Xarici işlər naziri Sergey Lavrovla görüşdə bəyan edib. Məlumatı TASS verib.
Belarus Prezidenti bildirib ki, münasibətlərin inkişafı haqqında danışarkən yalnız “hansısa yenidənqurma” deyil, həm də Minsk və Moskva arasında əlaqələrin “gücləndirilməsi və intensivləşdirilməsi” barədə söz açmalıyıq. Onun fikrincə, Minsk buna hazırdır. Lukaşenko deyib ki, Belarus və Rusiya arasında münasibətlərin inkişaf variantları haqqında çox danışılır: “Bu münasibətlər necə olacaq? Heç bir tərəddüdsüz və dostcasına sizə deməliyəm ki, Rusiya və Belarus, bizim iradəmizdən asılı olmayaraq, hər biri öz evində, öz mənzilində yaşayır”.
Prezident əlavə edib ki, iki ölkə arasında “yalnız xoş qonşuluq münasibətləri” deyil, həm də “çox yaxın qardaşlıq münasibətləri”nin olmasını istəyir. Belarus liderinin sözlərinə görə, əslində, təzə bir şey deməyib, ancaq ona qulaq asandan sonra “xüsusilə Rusiya Federasiyasında bu fikirləri seçmək və təkrarlamaq istəyiblər. Görünür, bu, kiməsə faydalı olub. Ancaq zaman göstərdi ki, Moskva və Minsk bu sıx dostluqdan uzaqlaşa bilməyəcək. Bax, ona görə də indi Rusiya rəhbərliyi bu cür münasibətlərə üstünlük verir və bunu istəyir”.
Aleksandr Lukaşenko onu da qeyd edib ki, Rusiya XİN başçısı ilə görüşləri həmişə “məhsuldar” olub: “Hər halda mənim üçün, eləcə də Belarus üçün, bizim, əsasən, xarici siyasətimiz üçün faydalı olub. Çünki bu, sizin dediyiniz kimi, mövqelərimizi düzgün müəyyənləşdirməyimizə kömək edir. Biz bundan istifadə edirik”.
Dövlət başçısı bildirib ki, Lavrov beynəlxalq arenada “çox gəzişir” və onun mövqeyi Minsk üçün “aktualdır”.