Azərbaycanda məşğul əhalinin 31%-i muzdla işləyir
2019-cu il iyunun 1-i vəziyyətinə ilkin məlumatlara əsasən, Azərbaycanda iqtisadi fəal əhalinin sayı 5 milyon 151,6 min nəfər olmuş, onlardan 4 milyon 898,5 min nəfərini məşğul əhali təşkil etmişdir.
Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatına görə, cari il mayın 1-i vəziyyətinə muzdla işləyənlərin sayı 1 milyon 583,3 min nəfər (məşğul əhalinin 30,7%-i), o cümlədən iqtisadiyyatın dövlət sektorunda 895,7 min nəfər, qeyri-dövlət sektorunda isə 687,6 min nəfər təşkil etmişdir.
İqtisadiyyatın neft sektorunda 34,4 min nəfər, qeyri-neft sektorunda isə 1 milyon 548,9 min nəfər çalışmışdır.
Rəsmi statistikaya görə, Azərbaycanda 253,1 min nəfər işsiz var.
Müəssisə və təşkilatlarda muzdla çalışan işçilərin 23,2 faizi məhsul istehsalı sahələrində, o cümlədən 7,2 faizi emal sənayesində, 7,1 faizi tikintidə, 3,1 faizi kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıq sahələrində, 2,2 faizi mədənçıxarma sənayesində, 1,9 faizi su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı, 1,7 faizi elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sahələrində məşğul olmuşdur.
Xidmət sahəsində işləyənlərin 21,2 faizi təhsil, 18,5 faizi ticarət; nəqliyyat vasitələrinin təmiri, 8,4 faizi əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi, 6,9 faizi dövlət idarəetməsi və müdafiə; sosial təminat, 4,6 faizi nəqliyyat və anbar təsərrüfatı, 3,5 faizi inzibati və yardımçı xidmətlərin göstərilməsi, 3,5 faizi istirahət, əyləncə və incəsənət, 3,3 faizi peşə, elmi və texniki fəaliyyət, 1,7 faizi informasiya və rabitə, 1,6 faizi maliyyə və sığorta fəaliyyəti, 1,6 faizi turistlərin yerləşdirilməsi və ictimai iaşə, 1,0 faizi digər sahələrdə xidmətlərin göstərilməsi və 1,0 faizi daşınmaz əmlakla əlaqədar əməliyyatlar sahələrində çalışmışlar.