Məşhur avtomobil zavodunun baş direktorluğuna azərbaycanlı gətirildi
Soydaşımız Adil Şirinov Ulyanovsk avtomobil zavodunun (UAZ) baş direktoru vəzifəsinə təyin edilib.
Bu barədə zavodun yaydığı press-relizdə məlumat verilib. A.Şirinov həm də “Ford Sollers” birgə müəssisəsinin prezidentidir.
O, 1964-cü ildə Bakıda doğulub, Nijni Novqorod Xarici Dillər İnstitutunu və Sankt-Peterburq Beynəlxalq Menecment İnstitutunu bitirib. Rusiyada avtomobil istehsalı sahəsində qabaqcıl mütəxəssislərindən sayılan A.Şirinov “Ford Sollers” birgə müəssisəsində bir sıra mühüm layihələrə rəhbərlik edib.
UAZ Rusiyanın “Sollers” konserninə daxildir. Hazırda zavod “Hanter”, “Patriot”, “Pikap” markalı avtomobillərin, eləcə də güc strukturları üçün nəqliyyat vasitələrinin istehsalını həyata keçirir.
Rusiyada fəaliyyət göstərən “Ford Sollers” birgə müəssisəsinin prezidenti və baş direktoru Adil Şirinov “Sollers” şirkətinin əsas aktivi olan Ulianovsk Avtomobil Zavodunun Baş direktoru təyin olunub. O, bu vəzifədə “Sollers”in əsas sahibi və Baş direktoru Vadim Şvetsovu əvəz edib.
Bu məlumatı təsdiqləyən “Sollers” şirkətinin nümayəndəsi A.Şirinovun “Ford Sollers” BM-nin də rəhbərliyində qalacağını bildirib.
V.Şvetsov isə A.Şirinovu “Rusiya avtomobil sektorunda ən səriştəli mütəxəssislərdən biri” kimi dəyərləndirib.
“Zəngin əməli təcrübəsi, peşəkar səriştəsi sayəsində Ulianovsk Avtomobil Zavodundakı biznes fəaliyyətinin yüksək keyfiyyət standartlarının və səmərəsinin artacağına şübhə etmirəm”, – “Sollers” rəhbəri vurğulayıb.
Qeyd edək ki, 1999-2002-ci illərdə “Foerd Motor Company”də çalışmış 1964-cü il təvəllüdlü A.Şirinov “Sollers”dən əvvəl “RusPromAuto” ASC-də satınalma direktoru vəzifəsində işləyib.