2 ayda özəl sektorda 40 min əmək müqaviləsi bağlanılıb
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev hesab edir ki, ölkədə aparılan islahatlar əmək bazarına çox böyük təsir göstərib.
"İki islahat aparılıb, xüsusilə gəlir vergisi və sosial sığorta yığımları birləşdirilib, qeyri-neft sektorunda çalışan işçilərin əmək haqqından tutulan gəlir vergisi üzrə 7 illik güzəşt tətbiq edilib, minimum əmək haqqının məbləği yaşayış minimumu səviyyəsinə yüksəldilib", - deyə S.Babayev bu gün Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə həsr olunmuş forumda bildirib.
Onun sözlərinə görə, artıq müsbət nəticələr var. "2018-ci ilin yekunları üzrə ölkədə 90 mindən çox əmək müqaviləsi bağlanılıb, lakin 2019-cu ilin 2 ayının nəticələrinə görə əmək müqavilələrinin sayı 53 min (13 mini dövlət sektorunda, 40 mini özəl sektorda) təşkil edib”, – deyə nazir qeyd edib.
S.Babayev vurğulayıb ki, Azərbaycanda işsizlik səviyyəsi cəmi 5% təşkil edir. "Lakin nəzərə almaq lazımdır ki, hər il ölkənin əmək bazarına 100 min yeni insan daxil olur və buna görə də biz yeni iş yerlərinin yaradılması siyasətini davam etdirməliyik", - deyə o əlavə edib.