Azərbaycana xaricdən avtomobil daşınır – NOYABRDA REKORD
2019-cu ildən Azərbaycana idxal olunan avtomobillərə tətbiq edilən aksiz vergisi artırılır. Bu ili fürsət bilən idxalçılar xaricdən daha çox avtomobil gətirməyə başlayıblar.
“Marja”nın Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatlarından topladığı məlumata görə, 2018-ci ildə ən çox avtomobil Noyabr ayında Azərbaycana idxal olunub. Oktyabr ayında da idxal yüksək sayda baş tutub.
Noyabr ayında ölkəmizə 3378 ədəd avtomobil, o cümlədən 3084 ədəd minik avtomobili idxal olunub. Bu, hər gün orta hesabla 100 avtomobilin idxal olunduğu deməkdir.
Oktyabr-noyabr aylarında cəmi 5749 ədəd avtomobil idxal olunub.Bu, 11 aylıq cəmi minik avtomobili idxalının təxminən üçdən biridir.
Qısası, oktyabrın əvvəlində “2019-cu ildən etibarən ölkəyə idxal olunan avtomobillərin aksiz vergisi artırılır” xəbərini eşidən idxalçılar vergi qalxmamış xaricdən daha çox avtomobil gətirməyə başlayıblar.