Azərbaycanlı iş adamı Türkiyədəki pulunu geri çəkir
Məşhur iş adamı, vaxtilə Azərbaycanda bir sıra layihələri həyata keçirmiş Yunius Arifoğlu Türkiyədəki yatırımlarını geri çəkir.
90-cı illərin sonunda "Azərsun" holdinqin sədr mavini olan Yunus Arifoğlu Türkiyənin Aydınlıq vilayətindəki 25 milyon lirəlik yatırımını geri çəkir. İndiki məzənnə ilə, bu 4,7 milyon dollar deməkdir.
Türkiyənin Germencik şəhərində 25 milyon lirəlik yatırımla istixana yaradan Yunus bəy konkordato elan etməyə hazırlaşığını bildirir. İş adamı bildirib ki, buna səbəb istehsal zamanı böyük xərclərlə üzləşməsi və bu problemi həll edə bilməməsidir.
Bölgədə geotermal su mənbələri olan "Güriş qrupu"ndan isti su istəyərkən qarşı tərəf ona "Sizə isti su versək bu ərazi istixanalarla dolacaq" cavabını alıb. İş adamı bildirir ki, 150 min lirəlik xərclə həll edilə biləcək məsələni həll edə bilmədiyimizə görə, hər il kömür almağa 1,5 milyon lirə xərcləyir: "Bununla da həm təbiətə zərər vuru, həm də zərər edirik". Problem həll olunmasa ilin sonunda konkordator elan edəcəyin bildirən Y.Arifoğlu "Türkiyədəki yatırımlarımı çəkib ölkəmə gedəcəm"-deyib.
Geotermal su mənbələri arasındakı ərazidə istixanalı olan Y.Arifoğlu bildirir ki, Azərbaycandakı bütün yatırımlarını Türkiyəyə daşıyıb, 2015-ci ildən indiyədək ölkəyə 25 milyon lirə yatırım edib, amma bu problemə görə, hər il 3 milyon lirə zərər edir.
Şirkət sahibi bildirir ki, fəaliyyətini dayandıracağı təqdirdə azı 50 nəfər işsiz qalacaq: "Cəmi 140 metr məsafədən isti su ala bilmiriksə nə edək".