ABŞ-dan Rusiyaya yeni sanksiyalar
ABŞ Xarici İşlər Nazirliyi, Prezident Donald Trampın "Sanksiyalar Yolu İlə Amerikanın Düşmənləri ilə Mübarizə" (CAATSA) qanunu çərçivəsində yeni imzaladığı bir prezident fərmanı əsasında Rusiyaya yeni sanksiyalar tətbiq edib.
"Marja" xəbər verir ki, nazirliyin sözçüsü Heather Nauert yazılı açıqlamasında, Trampın verdiyi səlahiyyətə əsasən sözügedən sanksiya qərarlarının verildiyi bildirilib.
Qərara əsasən, ABŞ, Rusiya Federasiyasında hərbi və kəşfiyyat sahələrində vəzifəli 30 nəfər və 3 təşkilat, CAATSA-nın 231-ci hissəsindəki "Xüsusi Təyin Olunmuş Şəxslər" siyahısına əlavə edilib. Sözügedən siyahıya əlavə olunan insan və təşkilatlarla bundan sonra iş görən şəxs və təşkilatlar ABŞ sanksiyalarına məruz qalacaq.
Eyni zamanda, Rusiya Federasiyası ilə hərbi əlaqəsi səbəbi ilə Çinə məxsus hərbi bir qurumu və qurumun direktoru da sanksiya siyahısına daxil edilib.
Konqresdən ötən ilin iyul ayında keçən "Sanksiyalar Yolu İlə Amerikanın Düşmənləri ilə Mübarizə" qanunu, Rusiyanın Ukraynaya müdaxiləsi və ABŞ prezident seçkilərinə müdaxilə cəhdi səbəbiylə Moskvaya sanksiyalar tətbiq edilməsinin önünü açıb.