Ən təhlükəsiz avtomobillərdən biri seçildi
Hyundai Kona, Amerikanın müstəqil araşdırma təşkilatı IIHS-nin açıqladığı nəticələrə görə, ən yüksək səviyyədə bir dərəcə olan "Top Safety Pick Plus"ı qazanıb.
Avtomobilin "2018 Top Safety Pick Plus" mükafatına layiq görülməsi üçün, aparılan testlərdə sürücü tərəfindəki ön, ön çarpaz, yan, tavan möhkəmliyi və baş mühafizəsi sınaqlarında yüksək nəticələr göstərməsi lazımdır (yüksək ballar yığmalıdır). Bundan başqa, avtomobillərin sərnişin tərəfi ön çarpaz toqquşma sınaqlarında da ən yüksək qorumanı təmin etməsi lazımdır.
Kona, sərnişin tərəfindən ön toqquşma testində sərnişin qorumaq üçün yüksək nəticə göstərib və yeni nəsil LED faraları ilə "Top Safety Pick Plus" mükafatına layiq görülüb. IIHS-in digər beş toqquşma testində və 20 - 40 km/saat sınaqlarında da Kona-nın ön toqquşma qarşısını alma sistemi yüksək nəticələr nümayiş etdirib. Hyundai Kona toqquşmanı önləyən sistemi və faraları sayəsində ən təhlükəsiz avtomobillərdən biridir.