Azərbaycanda yığılan avtomobillərin sayı kəskin artıb
2024-сü ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanda 3623 ədəd və ya əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1513 ədəd (+71,7%) çox minik avtomobili istehsal olunub.
Marja.az Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, 01.10.2024-cü il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 590 ədəd təşkil edib.
Dövr ərzində əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə traktorların istehsalı 14,8 faiz azalaraq 461 ədəd təşkil edib. 01.10.2024-cü il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 11 ədəd olub.
Yük avtomobillərinin istehsalı isə 0,8% artaraq 394 ədəd təşkil edib. 01.10.2024-cü il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 47 ədəd olub.
Qeyd edək ki, 2023-сü ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanda 2110 ədəd və ya əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 600 ədəd çox minik avtomobili istehsal edilmişdi.