"AFB Bank" 9 ayı xalis mənfəət ilə başa vurub
"AFB Bank" ASC 2024-cü ilin 9 ayını (yanvar-sentyabr) 2 milyon 127 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Bank 2023-cü ilin 9 ayını 6 milyon 293 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Xalis mənfəətin azalması, əsasən , bu il mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlara vəsait ayrılması ilə əlaqədardır. 2024-cü ilin yanvar-sentyabr dövründə "AFB Bank"ın kredit portfeli böyüyüb, gəlirləri artıb.
Marja.az Bankın rüblük hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, "AFB Bank"ın faiz gəlirləri 2023-cü ilin 9 ayında 14 milyon 925 min manat ikən, 2024-cü ilin 9 ayında 16 milyon 973 min manat təşkil edib (2 milyon 48 min manat və ya 13,7% artıb).
"AFB Bank"ın qeyri-faiz gəlirləri isə 203 min manat artaraq 6 milyon 559 min manat olub (Bank 2023-cü ilin 9 ayında 6 milyon 356 min manat qeyri-faiz gəlirləri əldə etmişdi).
2024-cü ilin 9 ayı ərzində "AFB Bank"ın cəmi əməliyyat gəlirləri (faiz və qeyri-faiz gəlirləri) 23 milyon 531 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri (faiz və qeyri-faiz xərcləri) 19 milyon 487 min manat, gəlirlər xərcləri üstələdiyindən əməliyyat mənfəəti 4 milyon 44 min manat təşkil edib. Bank əməliyyat mənfəətindən 1 milyon 917 min manat mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlara ayırıb,
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2023-cü ilin 9 ayı ərzində "AFB Bank"ın cəmi əməliyyat gəlirləri 21 milyon 281 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 16 milyon 934 min manat, əməliyyat mənfəəti 4 milyon 347 min manat təşkil etmişdi. Həmçinin mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlardan azad olmuş 1 milyon 945 min manat mənfəətə əlavə olumuşdu. Bu səbəbdən Bankın xalis mənfəəti daha yüksək olmuşdu.
Cari ilin 9 ayı ərzində "AFB Bank"ın cəmi əməliyyat gəlirlərinin 2 milyon 250 min manat artmasına qarşılıq, cəmi əməliyyat xərcləri 2 milyon 553 min manat artıb.
BİZNES KREDİTLƏRİ PORTFELİ 100 MİLYON MANAT HƏDDİNİ KEÇİB
2023-cü ilin sonu ilə müqayisədə 2024-cü ilin 9 ayı ərzində "AFB Bank"ın cəmi kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 11 milyon 941 min manat və ya 6,6% artaraq 30 sentyabr 2024-cü il tarixində 191 milyon 992 min manata çatıb. O cümlədən, Bankı biznes kreditləri portfeli 5 milyon 174 min manat artaraq 101 milyon 399 min manata, ipoteka kreditləri portfeli 8 milyon 555 min manat artaraq 70 milyon 374 min manata yüksəlib, istehlak kreditləri portfeli isə 1 milyon 789 min manat azalaraq 20 milyon 218 min manata düşüb.
30 sentyabr 2024-cü il tarixində "AFB Bank" ASC 312 milyon 996 min manat cəmi aktivlərə və 151 miylon 777 min manat depozit portfelinə malik olub.
30 sentyabr 2024-cü il tarixində Bankın məcmu kapitalı 73 milyon 467 min manat təşkil edib.