"Bakıda 2030-cu ilə qədər səfərlərin 30-40%-i fərdi nəqliyyatla ediləcək"
Bakıda 2030-cu ilə qədər səfərlərin 30-40 %-i fərdi nəqliyyatla, yerdə qalanı ictimai nəqliyyat və mikromobilliklə ediləcək.
Bunu Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) İdarə Heyətinin sədri Anar Rzayev AYNA-da yol hərəkətinin təşkili istiqamətində yeni layihə ilə bağlı ictimai dinləmədə deyib.
Onun sözlərinə görə, daha yaxşı ictimai nəqliyyatın təşkilinə nail olanda 90 % əhalinin 500 metr piyada məsafəsində ictimai nəqliyyata çıxışı olacaq:
“100 km-dən artıq velosiped yolları və rəqəmsal həllər tətbiq ediləcək. İş yerlərinə və əsas maraq nöqtələrinə təxminən 20 dəqiqədə çatmaq olacaq. Daha yüksək təhlükəsizlik yol-nəqliyyat hadisələrində 100 min nəfərə düşən ölüm sayı 4-dən az olacaq. Səfər edənlərin adam başına düşən illik karbon emissiyaları 600 kq-dan az olacaq və bunun müsbət sosial-iqtisadi təsirləri olur”.