33 mindən çox investor Beynəlxalq Bankın səhmdarı oldu - İLK İPO TAMAMLANDI
Sifarişlərin həcmi nominal qiymət ilə (0,27 manat) 55 milyon 623 min 573,45 manat, reallaşdırılmış (yerləşdirilmiş) həcm isə, ortaçəkili qiymət ilə (0.2744 manat) 56 milyon 535 min 109,17 manat təşkil edib.24 sentyabr 2024-cü ildə Bakı Fond Birjasında "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC-nin (ABB) səhmlərinin İlkin Kütləvi Təklif (IPO) üsulu ilə yerləşdirilməsi yekunlaşıb.
Marja.az Birjaya istinadən xəbər verir ki, ABB səhmlərinə 3 aylıq abunə yazılışı prosesi ölkəmizin kapital bazarları üçün tarixi nəticə ilə tamamlanıb.
Belə ki, ABB səhmlərinə 33 mindən çox investor 50 min ədədə yaxın sifariş yerləşdirib və bütün sifarişlər icra olunub. Beləliklə, ABB-nin səhmdarlarının sayı 1794 nəfərdən 35 105 nəfərə qədər artıb.
Səhmlərin yerləşdirilməsindən sonra Bankda özəl səhmdar payı 7,8%-ə qədər artmış olur. Dövlət payı isə 92,18 faizə düşüb.
Qeyd edilib ki, ABB-də səhmdar sayının artması ölkəmizin kapital bazarlarında böyük canlanma yaradacaq, yeni investisiya fürsətləri bu bazarı inkişaf etdirəcək.
Məlumata görə, say baxımdan, hər birinin nominal dəyəri 0,27 manat olan 322 000 000 ədəd səhmdən 206 013 235 ədədi və ya 64%-i yerləşdirilib. Ortaçəkili qiyməti 0.2744 manat təşkil edib.
Həcm üzrə isə, 86 milyon 940 min manat buraxılış həcmindən 56 milyon 535 min 109 manatlıq hissəsi və ya 65%-i yerləşdirilib.
Səhmlər üzrə məlumat aşağıdakı kimidir: