SOCAR-ın “Petkim” kompleksinə ümumi sərmayələri 1,7 milyard dollar təşkil edir
2008-ci ildən etibarən "SOCAR Turkey Enerji" şirkəti Türkiyənin "Petkim Petrokimya Holding" neft-kimya kompleksinin inkişafına 1,7 milyard dollar sərmayə qoyub.
Bu barədə "SOCAR Turkey Enerji"nin (SOCAR-ın Türkiyədəki törəməsi) baş direktoru Elçin İbadov məlumat verib.
"2,04 milyard dollar özəlləşdirmə məbləğinə əlavə olaraq, indiyədək Türkiyə iqtisadiyyatı üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən ilk və yeganə inteqrasiya olunmuş neft-kimya müəssisəsi olan “Petkim” kompleksinin ümumi inkişafına 1,7 milyard dollar investisiya qoymuşuq", - İbadov bildirib.
O əlavə edib ki, bu investisiyalar sayəsində "Petkim" ölkənin idxaldan asılılığının azalmasına vacib töhfə verir, Türkiyənin neft-kimya məhsullarına olan ehtiyacının təxminən 12%-ni ödəyir.
İbadov əlavə edib ki, şirkət 2024-cü ildə “Petkim” neft-kimya kompleksi ilə inteqrasiya olunmuş "STAR" NEZ-ə da investisiya yatırmağa davam edəcək.
"STAR" NEZ illik 12 milyon ton neft emalı həcmi ilə Türkiyənin emal olunmuş neft məhsullarına olan ehtiyacının təxminən 20%-ni təmin edir. Biz, 2023-cü ildə “STAR” NEZ-in gücünü artırmaq məqsədilə yatırılan investisiyalarımızı 2024-cü ildə də davam etdirəcəyik", - o əlavə edib.